> Co robimy > Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej – 2020-2022
logo_postpenit_aktualne

Opuściłeś niedawno Zakład Karny bądź Areszt Śledczy? Zastanawiasz się co dalej? Od 2014 r. w Stowarzyszeniu Sursum Corda w Nowym Sączu działa Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej. Jest to miejsce, w którym osoby zwolnione oraz ich bliscy a także bliscy osób osadzonych, mogą korzystać z różnych form wsparcia w okresie do 3 miesięcy od zwolnienia z zakładu karnego lub aresztu śledczego. Dodatkowo, bliscy osób osadzonych mogą skorzystać z pomocy w okresie do 3 miesięcy od ich osadzenia. Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Ośrodka

Zakres pomocy

BEZPŁATNA POMOC SPECJALISTÓW

  • doradcy zawodowego,
  • wychowawcy ds. pomocy postpenitencjarnej,
  • pracownika socjalnego.

DODATKOWE FORMY POMOCY

  • pomoc rzeczowa (bony towarowe, odzież, bilety komunikacji publicznej, leki, środki sanitarne i opatrunkowe),
  • pokrywanie kosztów czasowego, krótkotrwałego zakwaterowania lub udzielanie informacji o miejscach w ośrodkach dla byłych więźniów,
  • pomoc w poszukiwaniu pracy,
  • informacje o miejscach uzyskania pomocy postpenitencjarnej i społecznej oraz zasadach ubiegania się o nią,
  • pomoc przy wypełnianiu dokumentów.
Warunki korzystania z pomocy

WARUNKI KORZYSTANIA Z POMOCY

  • okazanie świadectwa zwolnienia z Zakładu Karnego bądź Aresztu Śledczego,
  • dla rodzin: okazanie dowodu osobistego i zaświadczenia z Zakładu Karnego bądź Aresztu Śledczego.

O rodzaju i wysokości przyznanej pomocy decydują specjaliści pełniący dyżur we wtorki i piątki w godz. 15.30-18.30. Doradzają oni również, gdzie warto skierować pierwsze kroki na wolności i jakie w danej sytuacji warto przedsięwziąć działania, ale także prowadzą spotkania dla osadzonych na terenie wybranych jednostek penitencjarnych w Małopolsce.

Jak się zarejestrować na wizytę?

Aby otrzymać pomoc, konieczne jest wcześniejsze umówienie się na wizytę pod nr tel. 18 44 11 994 czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. Możesz kontaktować się z nami również mailowo: centrumpomocy@sc.org.pl.

Siedziba Ośrodka mieści się w Nowym Sączu przy ul. św. Małgorzaty 3 (tuż przy placu Bazyliki św. Małgorzaty w Rynku).

O świadczonej pomocy

postpenit-2022

Skorzystaj z pomocy postpenitencjarnej w 2022 roku

Od 2014 roku Stowarzyszenie Sursum Corda prowadzi Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej. To dedykowane miejsce, gdzie osoby zwolnione z zakładu karnego lub aresztu śledczego, a także ich bliscy, mogą skorzystać z różnych form wsparcia w okresie do 3 miesięcy od momentu zwolnienia. Także w 2022 roku Stowarzyszenie będzie prowadzić różne formy wsparcia postpenitencjarnego.

tabliczka_postpenit_2021-02

Zakres udzielanej pomocy postpenitencjarnej

Podstawowym warunkiem formalnym, niezbędnym dla uzyskania pomocy jest okazanie dowodu osobistego oraz oryginału świadectwa zwolnienia z zakładu karnego. Warto zabrać na spotkanie również inne dokumenty dotyczące własnej sytuacji życiowej, materialnej, zdrowotnej lub innej. 

Działania w liczbach

0

międzynarodowych konferencji branżowych

0

uczestników szkoleń z readaptacji społecznej

0

korzystających corocznie z naszego ośrodka pomocy

Readaptacja społeczna

Dobra i zła adaptacja więzienna...
Wykład dr Kamila Miszewskiego

Wykład pn. "Dobra i zła adaptacja więzienna, czyli jak w izolacji funkcjonuje człowiek przebywający w niej nieprzerwanie od 20-30 lat" odbył się 23 września 2022 roku w Krynicy-Zdroju podczas szkolenia pt. "Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce". Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Sursum Corda.

Relacja byłych więźniów

Pomoc postpenitencjarna z punktu widzenia byłych więźniów, ale także osób i instytucji, które świadczą specjalistyczne wsparcie, to jeden z istotnych tematów poruszanych podczas corocznej konferencji w Krynicy-Zdroju. O tym jak realizowana jest readaptacja społeczna w materiale przygotowanym przez MTV24 mówią: Edward Szeliga z Fundacji "Pomost" z Zabrza oraz Marcin, były więzień i podopieczny fundacji.

Reintegracja społeczna

20220927-o-readaptacji-spolecznej-w-krynicy-fot-glowne

O readaptacji społecznej podczas szkolenia branżowego (2022)

Praktyczne wyzwania, jakie stają przed instytucjami i pracownikami zajmującymi się readaptacją społeczną były głównym tematem zakończonego w Krynicy-Zdrój dwudniowego szkolenia. To kolejne tego typu wydarzenie branżowe organizowane przez Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza. 

Opinie

Aktualności

O readaptacji społecznej podczas szkolenia branżowego

W dniach 22-23 września w Hotelu PEGAZ w Krynicy-Zdroju odbyło się bezpłatne szkolenie dla specjalistów z obszaru readaptacji społecznej i pomocy postpenitencjarnej. Jego głównym tamte były praktyczne wyzwania w codziennej…

Zobacz więcej  

Readaptacja społeczna. Program szkolenia w Krynicy-Zdroju

JUŻ JEST! Program 2-dniowego szkolenia „Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce” w terminie 22-23 września w Hotelu PEGAZ w Krynicy-Zdroju.

Zobacz więcej  

Readaptacja społeczna. Ruszają zapisy na szkolenie w Krynicy-Zdroju

19 sierpnia o godzinie 8.00 rozpoczynamy zapisy do udziału w bezpłatnym, branżowym szkoleniu pn. „Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce”. Dwudniowe spotkanie odbędzie się w dniach 22-23 września w Hotelu PEGAZ w Krynicy-Zdroju, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Sursum Corda.

Zobacz więcej  

Za nami pierwsze półrocze pomocy postpenitencjarnej

Pomoc postpenitencjarna od 2014 roku jest ważną częścią działalności Stowarzyszenia Sursum Corda. Realizowane zadania i działania pomocowe wspierają osoby, które zostały zwolnione z zakładu karnego lub aresztu śledczego, a także ich bliskich. Mogą oni skorzystać z konkretnego wsparcia w okresie do 3 miesięcy od momentu zwolnienia z jednostki penitencjarnej. Co udało się zrobić w pierwszym półroczu 2022 roku?

Zobacz więcej  

„Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce” tematem szkolenia w Krynicy-Zdroju

Przed nami kolejne branżowe szkolenie z zakresu readaptacji społecznej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Sursum Corda. Bezpłatne, dwudniowe spotkanie odbędzie się w terminie 22-23 września 2022 w Hotelu Pegaz w Krynicy-Zdroju. Tegoroczny temat szkolenia to: „Wyzwania readaptacji społecznej w praktyce”.

Zobacz więcej  

Pomoc postpenitencjarna tematem spotkania w Lublinie

W Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Lublinie odbyło się spotkanie poświęcone dalszej współpracy w ramach programu „Praca dla więźniów”, a także działań, które mogą wspólnie podjąć służby wraz z organizacjami pozarządowymi. W spotkaniu wziął udział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wraz z kierownictwem Służby Więziennej i dyrektorami zakładów karnych na Lubelszczyźnie. Nowosądeckie Stowarzyszenie Sursum Corda reprezentował prezes Marcin Kałużny.

Zobacz więcej  

Koordynator

kjasinski_03

Krzysztof Jasiński

Koordynator Ośrodka Pomocy Postpenitencjarnej

tel. 18 44 11 994
tel. kom. 883 143 936

kjasinski@sc.org.pl

Finansowanie

Grafika - polska flaga i godło

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

PROGRAM POMOCY POSTPENITENCJARNEJ UDZIELANEJ PRZEZ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE NA LATA 2020-2022
Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej - punkt udzielania świadczeń

DOFINANSOWANIE: 403 179 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 407 268 zł

Założeniem projektu jest zorganizowanie dostosowanej do indywidualnych potrzeb pomocy osobom zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz ich najbliższym. Projekt bezpośrednio ułatwia powrót osadzonym na wolność poprzez wsparcie ich integracji społecznej, jak również pośrednio poprzez wsparcie merytoryczne dla profesjonalistów pracujących w obszarze pomocy postpenitencjarnej, w tym otwarcie się na środowisko lokalne.

Podoba Ci się to, co robimy?

Wspieraj Stowarzyszenie SURSUM CORDA przez wpłaty online. Dzięki Tobie możemy czynić dobro każdego dnia! 

Niepoprawny numer telefonu
Wiadomość została wysłana na twój nr.
Dziękujemy za pomoc.
×
Skip to content